gototopgototop
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

I, II, III Etap szkolenia

Co czeka Cię w naszej szkole paralotniowej? Jak przebiega proces szkolenia? Zobacz też w zakładce terminy szkoleń!

Zajęcia rozpoczynają się przeważnie w poniedziałek, na lądowisku w Strzelcach Wielkich, gmina Szczurowa,  wykładem z zasad lotu – wszak przyszły pilot wiedzieć musi jak „toto” lata. Po wykładzie rozpoczyna się część praktyczna zajęć, przeprowadzana na łące w czasie której uczymy obsługi paralotni oraz startu. Rozpoczyna się ona od rozłożenia sprzętu i przygotowania paralotni do lotu.

Równolegle instruktor omawia budowę paralotni i wyposażenia. Po omówieniu budowy przystępujemy do nauki startu i sterowania paralotnią. Ćwiczenie rozpoczyna się od omówienia i wykonania przez instruktora wszystkich elementów startu, lotu i lądowania, ale – i tu uwaga! – bez odrywania się od ziemi! Paralotnia – czego nie mogą często zrozumieć laicy, jest jedynym statkiem powietrznym, którego sterowania uczymy się w sposób bezpieczny, nie odrywając od ziemi. Wyniesienie skrzydła paralotni nad głowę przy starcie, sterowanie w zakrętach oraz prędkością, zmniejszenie prędkości do osiągnięcia przeciągnięcia w końcowej fazie lądowania – to wszystko uczeń wykonuje biegając bezpiecznie po ziemi. Sam lot jest po opanowaniu w/w czynności, czystą formalnością. Można by zadać pytanie, skąd instruktor wie, kiedy uczeń jest przygotowany do wykonania pierwszego lotu? Z doświadczenia.

Mniej więcej pod koniec drugiego dnia szkoleniowego /wtorku/ uczeń jest gotowy do pierwszego lotu. Są przed nim ćwiczenia I Etapu szkolenia zwanego „szkoleniem wstępnym zapoznawczym”. W jego ramach uczeń wykonuje 20 lotów na wysokości  umożliwiającej wykonywanie manewrów, lecz nie większej niż 100 metrów. W  praktyce, przy zastosowaniu wyciągarki, już trzeci, czwarty lot wykonywany jest na wysokość umożliwiającą wykonanie kręgu nadlotniskowego cztero -zakrętowego.

Całe szkolenie w zakresie I Etapu zajmuje około pięciu dni szkoleniowych, od rana do wieczora z przerwą południową na obiad i zawiera 5 godzin zajęć teoretycznych. W tym etapie omawiamy procedury operacyjne, meteorologię i przepisy wykonywania lotów. Po zakończeniu szkolenia uczeń otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ważne 1 rok.

Po pomyślnym zakończeniu I Etapu można przystąpić do II Etapu – „trening umiejętności pilotażowych”. W tym etapie szkolenia program obejmuje wykonanie 10 lotów i zaliczenie 5 godzin teorii.  Wysokość lotów co najmniej 200 metrów, a w praktyce przy zastosowaniu wyciągarki holujemy ucznia na wysokość kilkuset metrów. Loty są dłuższe, przeważnie kilku minutowe i zawierają zadania do wykonania. Są to kręgi, ósemki, podejście do lądowania na celność oraz tzw „duże uszy”, czyli podwijanie w locie końcówek skrzydła, powodujące zmniejszenie jego powierzchni, a tym samym zwiększenie prędkości opadania. Ćwiczenie to przydaje się w sytuacji, gdy załamanie pogody zmusza nas do szybkiego lądowania.

Po zaliczeniu I i II Etapu, i wylataniu trzech godzin, uczeń dostaje skierowanie na egzamin przeprowadzany przez egzaminatora Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Pisze egzamin teoretyczny, oraz w ramach egzaminu praktycznego wykonuje lot. W wyniku zdanego pozytywnie egzaminu uzyskuje Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni (PGP) z uprawnieniem podstawowym (PP)

Po zakończeniu szkolenia podstawowego przychodzi czas na szkolenie w lotach żaglowych i termicznych. To już III Etap szkolenia. Jest nieobowiązkowy, ale trudno wyobrazić sobie pilota paralotni bez umiejętności wykorzystywania prądów termicznych umożliwiających wielogodzinne loty.

Uwaga!

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest, w jakich godzinach odbywają sie loty.

Odpowiedź brzmi: od wczesnych godzin porannych /około 6-tej/ do pierwszej termiki, czyli do ok. 9-10-tej. Później przerwa na wykłady i obiad, a następnie zajęcia popołuniowe od ok. 16-tej do zmierzchu

 

Zajęcia praktyczne prowadzimy jeśli zgłosi sie co najmniej 4 uczniów!

 

Szkolenia indywidualne sa możliwe, ale po uzgodnieniu z instruktorem. Oczywiście cena za takie szkolenie jest wyższa.

 

UWAGA!!!

 

 W sprawie szczegółów szkolenia proszę kontaktować się z instr. Szymonem Gajdą. Przed zapisaniem się poprzez sklep paralotniowy również proszę o kontakt.

Gdzie szkolimy?

W związku  ze zmianą koncepcji użytkowania lotniska w Pobiedniku Wielkim przez Aeroklub Krakowski, od nowego sezonu 2019 będziemy operowali na lądowisku w Strzelcach Małych, gminie Szczurowa. Dla krakusów oznacza to niestety większą odległość do przebycia, ale jest to jedyne miejsce, gdzie można latać za wyciągarką. Plus jaki posiada lądowisko, to brak ograniczeń wysokościowych, czyli możliwe jest latanie termiczne i przeloty.

Lądowisko użytkowane jest przez motoparalotniarzy, motolotniarzy a w weekendy będą wykonywane skoki tandemowe. To wszystko jednak nie wpłynie na naszą sprawnośc organizacyjną. Niestety w pierwszym sezonie nie bedziemy dysponować taką bazą logistyczną jak w Pobiedniku. Mam nadzieję, że nie zrazi to jednak prawdziwych lotników i dalej wszyscy cieszyć się będziemy uprawianiem naszego ulubionego sportu.

Poniżej zamieszczam opis lądowiska:

Status

Lądowisko zarejestrowane
Współrzędne / Coordinates
N50°07'07.6" E20°36'09.0"
Elewacja / Elevation
578 ft
RWY
029/209 (03/21), 700 x 50 m, N50°07'07.6" E20°36'09.0"

Pas trawiasty. Hangar we wsi przy szosie - ok.400 m na zachód od drogi startowej. Kierunek drogi kołowania 115/195.

strzelce-male-szczurowa
strzelce-male-szczurowa-2
Więcej...

Podstawy

Szkolenie paralotniowe opiera się o II etapy:

I ETAP - podstawówka paralotniowa, teoria, nauka opanowania paralotni, 20 lotów za wyciągarką.

II ETAP - doskonalenie umiejętności do świadectwa kwalifikacji pilota paralotni, teoria, 10 lotów za wyciągarką.

II ETAP - wyjazd zagraniczny w okolice Bassano del Grappa (Włochy), co najmniej 10 lotów z górskich startowisk, szkolenie kończy się  egzaminem na  ŚK PGP.

PPG  - program szkolenia z napędem w zależności od poziomu zaawansowania pilota zakłada naukę obsługi napędu, starty i lądowania oraz nalot w obecności instruktora około 3 - 10 godzin.

SPRAWDŹ TAKŻE: CENNIK TERMINY ZGŁOSZENIE

Szkolenia przeznaczone są dla wszystkich spełniających warunki:

 • ukończone 18 lat, lub  15 lat i zgoda prawnych opiekunów na uprawianie paralotniarstwa
 • posiadanie ważnego dowodu osobistego
 • wykształcenie co najmniej podstawowe
 • wpłata zaliczki w postaci 20% ceny szkolenia na konto szkoły

Miejsca szkoleń:

Lądowisko w miejscowości Strzelce Wielkie, gmina Szczurowa. W pierwszy dzień kursu zajęcia rozpoczynaja się o godzinie 9.00

 • Bassano del Grappa (Włochy) - Montegrappa AirPark (WIĘCEJ)

Zakwaterowanie

Niestety nie dysponujemy miejscami noclegowymi. Potrzebujący muszą sobie zabezpieczyć zakwaterowanie we własnym zakresie.

Kadra szkoleniowa

Instruktorami szkolenia są Leszek Mańkowski, Szymon Gajda i Maciek Kopacz a także Roman Boratyn.

Więcej...

I, II, III Etap szkolenia

Co czeka Cię w naszej szkole paralotniowej? Jak przebiega proces szkolenia? Zobacz też w zakładce terminy szkoleń!

Zajęcia rozpoczynają się przeważnie w poniedziałek, na lądowisku w Strzelcach Wielkich, gmina Szczurowa,  wykładem z zasad lotu – wszak przyszły pilot wiedzieć musi jak „toto” lata. Po wykładzie rozpoczyna się część praktyczna zajęć, przeprowadzana na łące w czasie której uczymy obsługi paralotni oraz startu. Rozpoczyna się ona od rozłożenia sprzętu i przygotowania paralotni do lotu.

Więcej...

Szkolenie PPG

Szkolenie z napędem PPG prowadzi instr. Szymon Gajda i Leszek Mańkowski

Szkolenie prowadzone jest zgodnie z programem zatwierdzonym i opublikowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego

Korzystając z doświadczenia, posiadamy bardzo dobre rozeznanie szybko rozwijającego się rynku napędów PPG w Polsce. Mogą państwo liczyć na rady związane z zakupem sprzętu, a dzięki szerokim kontaktom możemy zaoferować sprzęt najlepszych marek w branży. Firmy, które reprezentujemy, podobnie jak my, pragną zapewnić klientowi maksymalny poziom zadowolenia.

Napędy PPG:

 • Per il Volo Miniplane TOP 80 ABM oraz PSF
 • Techno Fly

Paralotnie PPG:

 • Dudek Paragliders NEMO XX i Nemo 4
 • Dudek Paragliders UNIWERSAL
 • Dudek Paragliders NUCLEON

Wymagania: ukończony I-szy Etap szkolenia paralotniowego za wyciągarką lub przeszkolenie w startach za wyciągarką.

Więcej...

Wyjazdy zagraniczne

Aktualnie, ze względów niezależnych nie organizujemy wyjazdów zagranicznych aż do odwołania!

 

Szkoła Latania Rekreacyjnego AEROKRAK oferuje zagraniczne wyjazdy szkoleniowe w okolice Bassano del Grappa. Posiadamy kontakty na miejscu pozwalające zorganizować szkolenie w jak najbardziej sprawny i przystępny sposób oraz ogromny zasób wiedzy o warunkach atmosferycznych i ich zmienności, którą pozyskaliśmy szkoląc w tym rejonie już od 1995 roku. W trosce o bezpieczeństwo naszych klientów szkolenie prowadzi dwóch instruktorów, na starcie i lądowisku. Od kilku lat współpracujemy podczas wyjazdów ze szkołą Beskid-Paragliding. Malownicze okolice masywu Montegrappy wspaniale nadają się do nauki wykorzystywania prądów termicznych oraz podstawowych zlotów. Miejsce to znane jest także z ciekawych terenów przelotowych, a pizzeria Antica Abazzia stojąca zaraz przy kempingu, jest podobno najlepszą w regionie. 

Rodzaje usług:

 • II ETAP - 1800 zł - 10 lotów szkolnych (przewyższenie 500-1200 m n.p.m), teoria, egzamin na ŚK* (płatny oddzielnie na konto ULC), transport
 • III ETAP - 1800 zł* - transport, opieka instruktorska, teoria (ukończenie kursu dopiero po wylataniu 20h)
 • PILOT - 1000 zł - transport

Co zawiera cena (II ETAP):

 • transport Szczyrk-Semonzo oraz kursy na startowiska (OPEL VIVARO 2.5 Klimatyzowany)
 • ubezpieczenie OC, KL
 • sprzęt (paralotnia, uprząż, kask, radio)
 • FLYCARD (lokalne pozwolenie na latanie)
 • opieka 2 instruktorów (teoria+praktyka)

Czego cena nie zawiera:

 • zakwaterowania (Camping Santa Felicita 8,5 euro / os)
 • wyżywienia (Restauracja Antica Abazzia ok. 10 euro / posiłek)
 • wyjazdów turystycznych w przypadku załamania pogody

W Praktyce:

 1. Aby zapisać się na szkolenie zarejestrować się i wykupić kurs TUTAJ
 2. Ilość miejsc ograniczona do 6/turnus.
 3. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania, oraz nr ŚK pilota paralotni lub ukończony Etap szkolenia w przypadku ucznia - pilota, jeśli potrzebny jest sprzęt, również wagę i wzrost
 4. Dzień wyjazdu, zwykle niedziela - zbiórka w Podolanach o 4.00 rano - 6.00 rano w Szczyrku.
 5. Poniedziałek-Piątek - wykonywanie lotów zgodnie z programem kursu.
 6. Piątek - egzaminy teoretyczny i praktyczny
 7. Sobota - Powrót

Sprawdź który termin Cię interesuje: KLIKNIJ TU!


 Ważne!!!

W opłacie podanej dla pilota ze świadectwem kwalifikacji nie jest zawarta opłata za opiekę instruktorską i szkolenie do Etapu III-go, czyli karty IPPI-IV. Posiadanie ŚK bez IPPI-IV /co wiąże się z min. 20-to godzinnym nalotem/ nie uprawnia we Włoszech do samodzielnego wykonywania lotów bez nadzoru instruktora. Tak więc, uczestnicy posiadający ŚK, a nie posiadający karty Para Pro IPPI-IV, wnoszą opłatę jak uczniowie piloci! Opłata 1000 zł dotyczy tylko posiadaczy IPPI-IV, ale oni wykonują loty samodzielnie na własną odpowiedzialność.

Więcej...
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • Aerokrak
 • Aerokrak
 • Aerokrak
 • Aerokrak
 • Aerokrak


Aktualności Aerokrak - RSS

Aktualności Aerokrak RSS